Hududlarda ijtimoiy-iqtisodiy masalalarni hal etishga qaratilgan dasturlar va loyihalarni qoʻllab-quvvatlashni tizimli tashkil etish, nodavlat notijorat tashkilotlar va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlari faoliyatining samaradorligini oshirish, “Jamoat fondlari toʻgʻrisida”gi qonunning 36-moddasi hamda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 26-avgustda “Fuqarolik jamiyati institutlarini davlat tomonidan qoʻllab-quvatlash tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi PF-124-sonli Farmoni ijrosini taʼminlash maqsadida Xalq deputatlari viloyat Kengashi huzuridagi fuqarolik jamiyati institutlari va nodavlat notijorat tashkilotlarini qo’llab-quvvatlash bo’yicha jamoat fondi Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi huzuridagi Nodavlat notijorat tashkilotlarini va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlarini qoʻllab-quvvatlash jamoat fondiga qoʻshilishi hamda Oliy Majlis huzuridagi Fuqarolik jamiyati institutlarini qoʻllabquvvatlash jamoat fondining alohida boʻlinmasi deb hisoblanadi.